Kutatsunk NKTH ltal finanszrozott szakasza 2008-ban vget rt. Az 1. szakaszban elvgzett kolgiai vizsglatok eredmnyeinek alkalmazsval 2009-ben elkszl a Cskos szcskeegr Fajmegrzsi Program javtott vltozata. A projekt 2. szakaszban nagyobb figyelmet fognak kapni a Borsodi Mezsgen kvli hazai s klfldi kutatsok, valamint a kromoszmavizsglatok.
Ksznet mindenkinek, aki munkjval tmogatta, segtette tevkenysgeinket s ksznjk az NKTH-nak az anyagi tmogatst!
A Projekt j fzisba lpsvel honlapunkat is kis mrtkben talaktjuk. Ennek egyik legfontosabb eleme, hogy mostantl a Kedves Olvas is rhat megjegyzseket az egyes cikkek al, amelyeket mi a szerkesztk elrelthatlag rmmel fogadunk.
(Az ikonkp Percsich Tams felvtele)
Kutatinknak mr a projekt kezdetn sikerlt megfogniuk a cskos szcskeegr els l pldnyt. Jellemz, hogy Magyarorszgon szcskeegr utoljra 1926-ban kerlt el. Mra elnyerte a Magyarorszg legritkbb emlsfaja titulust, tekintve, hogy az orszg egyetlen pontjn fordul el, amely egyben a vilgllomnynak is tekinthet. A projekt sorn 60 pldny szcskeegeret fogtunk, gy lehetsg nylt lhely ignyeinek megismersre is. rdekessg, hogy a kihalstl veszlyeztetett szcskeegr a bogncsos gyomtrsulsban rzi magt jl. A kutats hrom ve alatt vizsgltuk a faj elterjedst a Borsodi Mezsg Tjvdelmi Krzetben, valamint elemeztk populcidinamikjt s az lhelyn megtallhat kisemlskzssg szerkezett. kolgiai eredmnyek gyakorlati sszefoglalsaknt 2009-ben elkszl a „Szcskeegr fajmegrzsi program” javtott vltozata, valamint a szcskeegr megrzse bekerlt a Borsodi Mezsg TK termszetvdelmi kezelsi tervbe is. Vizsglataink morfometriai s genetikai eredmnyei bizonytottk a haznkban l, jelenleg alfajknt elklntett szcskeegr nll faji sttuszt. Genetikai eredmnyeink csald szinten is vltozst hozhatnak a szcskeegerek rendszertanban. Morfometriai eredmnyeink rmutattak, hogy Lengyelorszg terletn egy eddig ismeretlen, j Sicista alfaj (faj?) l. A projekt keretn bell foglalkoztunk a hzi egr s a gzegr, valamint a hrom erdeiegr faj koponyamretek alapjn trtn elklntsvel is.